بازگشت به صفحه اول (Back to first page)

گودوت ایران

گودوت - Godot

+ انجمن گودوت ایران

آدرس: t.me/GodotIran

اولین و بزرگترین انجمن گودوت در ایران

باتوجه به ای‌میل دریافتی از بنیان‌گذار گودوت، انجمن به‌زودی به وب‌سایت گودوت افزوده می‌شود.

تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸/۱۲/۵

+ آموزش رایگان گودوت – نسخه ۰.۲ (درحال توسعه)

کاری از: تحسین رفیعی

تاریخ شروع: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: ۱۳۹۸/۱۲/۲۶

گودوت چیست؟

از اهمیت‌های بزرگ و مهم بازی‌های ویدئویی که بگذریم، گودوت (Godot) یک موتور بازی (Game Engine) آزاد (Free) و رایگان است. موتور بازی‌سازی یکی از موارد مورد نیاز ساخت بازی است.

گودوت قدرتمند، کاربرپسند و زیبا که توسط جامعه توسعه داده می‌شود را می‌توانید برای ایجاد بازی‌های دوبعدی و سه‌بعدی مختلف مولتی پلتفرم (Multi Platform) بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید.

وب‌سایت گودوت انجین: GodotEngine.org

نرم‌افزار آزاد چیست؟

نرم‌افزار آزاد به همه آزادی اجرا، کپی، تغییر، ارتقا و انتشار برنامه را می‌دهد. نرم‌افزار آزاد منبع‌باز (Open Source) است و می‌توانید به کد منبع آن دسترسی داشته باشید؛ می‌توانید بیاموزید که چگونه کار می‌کند، آن را برای نیازتان تغییر دهید، و همچنین بدانید که نرم‌افزار چه کارهایی انجام می‌دهد (مثلا برای اطمینان از امنیت).

نرم‌افزارهای آزاد زنده می‌مانند؛ زیرا که محدود نیستند و به‌علاوه توسط همه توسعه می‌یابند نه توسط یک تیم که ممکن است به هر دلیلی توسعه را متوقف کند. یک بازی‌ای که در بچگی تجربه کرده بودم را دوست داشتم دوباره بازی کنم، اما برای اجرا نیاز به تایید از طرف سازنده (برای جلوگیری از دزدی) داشت. و دیگر بازی نه قابل دریافت است و نه در صورت وجود قابل بازی، زیرا که سازندگان بازی در دسترس نیستند! (این وسط حق مشتری نیز ضایع می‌شود) اما فکر کنم اگر اثری برایتان باارزش باشد، می‌خواهید که همیشه در دسترس باشد. همچنین نرم‌افزارهای آزاد محبوب‌اند چون مال شما هستند، مال همه.

در دنیای نرم‌افزار آزاد همه از نقاط مختلف جهان برای همه کار می‌کنند و به‌هم کمک می‌کنند. می‌توانید درباره‌ی این فلسفه بیشتر بخوانید.

ایران و تحریم

هنگامی که زمین و زمان ما را به جرم متولد شدن در این قسمت از دنیا تحریم کرده‌اند، یک راه استفاده از نرم‌افزارهای آزاد است؛ بدون نیاز به صرف هزینه‌ی جانی و زمانی و مالی برای اختراع دوباره و دوباره‌ی چرخ! که متاسفانه هنوز جا نیفتاده است (هنگام شروع ساختن این آموزش) و استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد، تحریم و تجاری رایج است. و جالب‌اند مخالفت‌های بی‌منطق (از نظر مغز ناقص من) و شدیدی که از برخی برای این راه (گودوت ایران) می‌بینم!

تمام استفاده‌کنندگان این نرم‌افزارهای غیرآزاد، تحریم و تجاری رایج باید هزینه‌هایی سنگین بپردازند که از توان بسیاری خارج است؛ همچنین برای مثال دیگر یک معلم نمی‌تواند علمش را به شاگردانش بیاموزد! اگر توان خرید باشد هم امکان خرید نیست! زیرا که تحریم هستیم. اگر بخریم هم پشتیبانی‌ای دریافت نمی‌کنیم و حتی ممکن است حسابمان مسدود شود. مگر اینکه هویت و ملیتمان را کامل انکار کنیم. حتی امکان ورود به وب‌سایت هم نمی‌دهند از ترس مجازات. حال چرا نرم‌افزارهایشان را تبلیغ کنیم، برایشان آموزش بسازیم و مردم را مجبور به استفاده و وابسته آن‌ها کنیم؟! منبع‌بسته (Close Source) هستند و امکان رفع خطا، توسعه، شخصی‌سازی، یادگیری، مستقل شدن و شکستن انحصار را از ما می‌گیرند؛ افرادی که قرار است سال‌ها با این ابزارها بگذرانند.

گودوت ایران چیست؟

من حقیر، پروژه‌ای به‌نام «گودوت ایران» را شروع کردم برای ترویج گودوت و توسعه‌اش زمانی که ناشناخته بود. برای جایگزین کردن نرم‌افزارهای آزاد با غیرآزاد به دلایلی که برخی از آن‌ها ذکر شد. برای علم و تکنولوژی آزاد برای همه؛ آموزش رایگان برای تمام ایرانیان و فارسی‌زبانان در عدالت آموزشی (چقدر باشکوه!). گسترش فرهنگ رعایت کپی رایت (دزدی نکردن!) و کمک به‌یکدیگر. و بهتر شدن شرایط بازی‌سازی (و کارهای مرتبط) در ایران.

برای شروع هم انجمنش را تشکیل دادیم که به‌لطف اعضای عزیز اوضاع بسیار خوبی دارد (اگر جامعه‌اش نباشد استفاده از نرم‌افزار سخت می‌شود؛ مثلا برای کاریابی، استخدام کردن، تیم زدن، دریافت راهنمایی و یافتن متخصص). درادامه ممکن است برای مثال مسابقه‌های جایزه‌دار برگذار کنیم، گودوت را به کتب رسمی مدارس بیافزاییم (البته که مدارس کنونی فاجعه‌اند؛ تا حدی که نمی‌خواهم فرزندان احتمالی‌ام را به‌آن‌ها بفرستم)، و….

شروع مرحله به مرحله

آشنایی با ویرایشگر (Editor) گودوت

برای شروع از رابط کاربری (User Interface – UI) گودوت شروع می‌کنیم. از Project Manager (مدیر پروژه)، docks و workspaces (فضاهای کاری). و هر چیزی که برای شروع با موتور (انجین) نیاز است.

Project Manager

هنگام اجرای گودوت، اولین پنجره‌ای که خواهید دید Project manager است. از آن‌جا که پروژه‌ای ندارید یک پاپ‌آپ (Pop-Up) از شما می‌پرسد که اگر می‌خواهید asset library (کتابخانه دارایی) را باز کنید؛ Cancel (لغو) را می‌زنیم، بعدا این مورد را نگاه می‌کنیم.

حال بهتر است project manager را ببینید. به شما اجازه‌ی ایجاد، حذف، وارد کردن یا اجرای پروژه‌های بازی را می‌دهد.

در گوشه بالا سمت راست شما یک منوی کشویی برای تغییر زبان خواهید یافت.

از Tab (زبانه) Templates (قالب‌ها) می‌توانید پروژه‌های Template و Demo (نسخه‌ی نمایشی) منبع‌باز از Asset Library دانلود کنید تا سریع‌تر راه بیفتید. کافیست تمپلیت یا دمویی که می‌خواهید را انتخاب کنید، دانلود را بزنید، دانلود که شد Install (نصب) و سپس محل قرارگیری پروژه را انتخاب نمایید.

ایجاد یا وارد کردن یک پروژه

برای ایجاد یک پروژه جدید، دکمه New Project (پروژه جدید) از سمت راست را بزنید. اینجا به آن یک نام می‌دهید، یک پوشه خالی جهت ذخیره در کامپیوترتان و سپس یک Rendered (رندرکننده) را انتخاب می‌کنید.

دکمه Browse (مرور) را بزنید تا مرورگر فایل گودوت باز شود و یک محل یا نوع مسیر در رشته مسیر پروژه را انتخاب کنید.

منبع: GodotEngine.org

پارس پک - Pars Pack
بستن منو